Jak zapobiec zgadze?

Osoby cierpiące na zgagę przede wszystkim powinny zadbać o racjonalną dietę oraz odpowiednią higienę żywienia. Posiłki powinny być częste (do 5 razy dziennie), ale nie obfite oraz spożywane w pozycji wyprostowanej. Pożywienie należy dokładnie rozgryzać, połykać w małych porcjach i niczym nie popijać. Na czczo oraz między posiłkami można przyjmować płyny obojętne – letnią przegotowaną wodę, mleko lub ziołowe herbaty. Ostatni posiłek zaleca się spożyć przynajmniej 3 godziny przed snem.

Pomocne będzie także rzucenie palenia, pozbycie się nadwagi, unikanie prac związanych ze schylaniem się, a także spanie w pozycji uniesionej głowy lub tułowia (użycie drugiej poduszki nie da zadowalającego efektu, należy bowiem unieść całe wezgłowie łóżka o około 15-20 centymetrów lub podłożyć pod barki i górną część pleców podgłówek w kształcie klina). Ulgę mogą wreszcie przynieść leczenie farmakologiczne.

Domowe sposoby na zgagę i refluks

Domowe sposoby na zgagę są skuteczne, ale tylko wtedy, gdy zgaga dokucza sporadycznie.

Należy wykluczyć ze swojego jadłospisu niektóre składniki diety, takie jak:

check

alkohol, napoje zawierające kofeinę (kawa, cola), soki pomidorowe oraz z owoców cytrusowych, a także potrawy ostro doprawione, tłuste i nadmiernie bogate w węglowodany, które podrażniają przełyk oraz zwiększają wydzielanie kwasu żołądkowego;

check

napoje gazowane, gdyż zawarty w nich dwutlenek węgla rozdyma żołądek;

check

czekoladę oraz cebulę, ponieważ rozluźniają zwieracz przełyku.

Bardzo często już sama zmiana diety pozwala na ograniczenie pojawiania się zgagi. Aby osiągnąć jeszcze lepsze efekty walki z dolegliwością, można zastosować naturalne metody, czyli wszelkiego rodzaju zioła, napary i herbatki.

Palenie w przełyku może złagodzić wypicie małymi łykami szklanki ciepłego mleka lub ziołowej, niesłodzonej herbatki np. z żywokostu. Niektórym pomaga niezbyt zimna coca-cola oraz chrupanie niesolonych i niebranych ze skórki migdałów lub piętnastominutowy spacer. Lekarze zalecają uniknie poobiednich drzemek.

Świetnie do walki ze zgagą nadaje się herbatka, a raczej napar imbirowy, ze świeżego imbiru. Wystarczy tylko jedną łyżeczkę świeżego imbiru zalać gorącą, ale nie wrzącą, wodą i po 10 minutach można ją pić. Równie skuteczny jest napar z kminu. Wystarczy dwie łyżeczki kminu rzymskiego zalać gorącą wodą i po 10 minutach mamy gotowy napar na zgagę. Warto stosować też herbatki i napary, które w swoim składzie mają:

check

anyżek;

check

koper włoski (zwany też fenkułem);

check

prawoślaz lekarski;

check

cynamon;

check

kardamon;

Oprócz diety i ziół można zastosować inne metody. Doraźnie zgagę można zwalczać za pomocą prostych domowych metod. Kiedy pojawia się zgaga, można:

check

zacząć żuć bezcukrową gumę do żucia;

check

wypić szklankę wody z połową łyżeczki sody oczyszczonej;

check

zjeść łyżeczkę musztardy;

check

wypić pół szklanki mleka.

Mając problemy ze zgagą, lepiej się nie schylać ani nie kłaść na brzuchu bezpośrednio po posiłku. Lepiej usiąść wygodniej, tak aby kwasy żołądkowe nie dostawały się do przełyku. Warto też jeść w regularnych odstępach i na pewno powinny być to mniejsze porcje. Przy zgadze możesz pomóc sobie lekiem zobojętniającym. Bardzo dobre są również preparaty zawierające alginiany, które działają osłaniająco. Przy problemach ze zgagą i nadkwaśnością polecane są też leki, które hamują wydzielanie soku żołądkowego.

Należy pamiętać, że domowe sposoby nie zawsze mogą pomóc przy zgadze oraz refluksie. Zaleca się stosowanie leków już sprawdzonych i zawierających alginiany. REFLUXAID® jest preparatem nowoczesnym, przeciwrefluksowym, stworzonym na podstawie alginian magnezu. Dzięki unikalnej i opatentowanej technologii produkcji REFLUXAID® jest dystrybuowany na całym świecie. Produkt nie zawiera barwników, glutenu, laktozy oraz GMO i jest stworzony z substancji naturalnych. REFLUXAID® aktywnie chroni przełyk przed objawami refluksu i zgagi, tworząc długotrwałą barierę fizyczną.

Domowe sposoby na zgagę i refluks

Refluxaid

 38,99 zł 
 34,99 zł 
Kup już teraz!