Refluks u dzieci i niemowląt – jak z nim radzić

Refluks żołądkowo-przełykowy (GER) – to zapalenie błony śluzowej, spowodowane przez zwracanie wymieszanego z sokiem żołądkowym pokarmu z żołądka z powrotem do przełyku. Kwas solny oraz enzymy trawienne, wchodzące w skład soku żołądkowego, drażnią delikatną ścianę przełyku, powodując pieczenie albo palenie oraz nieprzyjemne uczucie gorzkiego i kwaśnego smaku w ustach. Refluks (lub zgaga) jest najczęściej odczuwany podczas aktywności fizycznej. Refluks żołądkowo-przełykowy jest normalnym stanem fizjologicznym dla kobiet w ciąży oraz niemowląt w wieku 6-8 miesięcy. Refluks u kobiet w ciąży powodują zmiany hormonalne, a najbardziej podwyższony poziom progesteronu, powodujący rozluźnienie mięśni gładkich przewodu pokarmowego oraz bariery antyrefluksowej, zapobiegającej wstecznemu zarzucaniu pokarmu z żołądka do przełyku. Refluks u niemowląt jest normą, ponieważ mięsień, niepozwalający kwaśnej treści żołądkowej trafić do przełyku (dolny zwieracz przełyku), nie jest dostatecznie rozwinięty; w dodatku, żołądek niemowląt jest bardzo mały, dlatego łatwo się przepełnia. Często refluks u niemowląt jest mylony z ulewaniem.

Ulewanie i refluks – czym się różnią

Ulewanie - to mimowolne cofanie się połkniętego pokarmu do jamy ustnej i na zewnątrz. Ulewanie występuje u 50% niemowląt od 3 do 12 miesięcy życia (najczęściej występuje w wieku 3-4 miesięcy). Większość niemowląt ulewa po jedzeniu, dlatego ulewanie jest zupełnie normalnym zjawiskiem fizjologicznym i najczęściej zanika po ukończeniu 12 miesięcy. W rzadkich przypadkach ulewanie może przekształcić się w refluks.

Należy się zaniepokoić, jeżeli:

check

ulewanie nie zanika po osiągnięciu pierwszego roku życia;

check

dziecko nie chce jeść;

check

dziecko ma trudności z połykaniem;

check

dziecko jest rozdrażnione i płaczliwe;

check

dziecko ma chrypkę;

check

dziecko źle przybiera na wadze albo ją traci.

Refluks u dzieci powyżej 1 roku życia potrzebuje konsultacji z pediatrą. Jeżeli sytuacja nie jest krytyczna, lekarz najczęściej zaproponuje korektę stylu życia - zmianę diety oraz pozycji snu – dziecko musi spać z lekko podwyższoną głową.

Dieta dla dzieci i niemowląt z refluksem

Jeżeli niemowlę ma problem z refluksem, najlepszym wyjściem będzie karmienie piersią. Mleko matki zawiera wszystkie składniki odżywcze, potrzebne do rozwoju i wzrostu oraz zmniejsza ryzyko wystąpienia kwasowości u dziecka. Jeżeli dziecko jest zbyt wielkie lub matka rezygnuje z karmienia piersią, należy karmić dziecko regularnie małymi ilościami pokarmu (co ok. 3 godziny). Tak układ pokarmowy nie będzie przepełniony, żołądek wydzieli mniej kwasu. Ostatni posiłek trzeba spożyć co najmniej 2 godziny przed snem. Przy refluksie należy wybierać odpowiednie produkty żywnościowe.

Produkty dozwolone przy refluksie

Produkty, które można podawać dziecku z refluksem:

check

chude gatunki mięsa – mięso drobiowe (kurczak, indyk), królik, cielęcina, nietłuste części wieprzowiny (schab, polędwica) lub wołowiny (polędwica, rostbef);

check

niskotłuszczowe produkty z zsiadłego mleka – jogurty, kefiry, maślanki;

check

łagodne przyprawy (przeważnie ziołowe);

check

produkty z podwyższona zawartością krochmalu – ziemniaki, ryż;

check

pieczywo drożdżowe;

check

owoce mało kwaśne;

check

kasze;

check

warzywa o małej ilości błonnika oraz warzywa gotowane;

check

ryba i owoce morza.

Produkty zakazane przy refluksie

Produkty, powodujące refluks:

check

napoje, zawierające kofeinę – zielona herbata, mocna herbata, kawa;

check

tłuste mięso – kaczka, gęś, tłuste części wieprzowiny (golonka, żeberka, baleron, salami) oraz wołowiny;

check

tłusty nabiał;

check

fast foody i półprodukty;

check

czekolada, wyroby z czekoladą;

check

owoce cytrusowe;

check

napoje gazowane;

check

warzywa wzdymające, rośliny strączkowe;

check

ostre przyprawy oraz przyprawy z dodatkiem octu;

check

potrawy smażone na oliwie.

Leki na refluks dla niemowląt i dzieci

Refluks należy próbować zwalczyć zmianą diety, stylu życia oraz stosując metody oraz substancje naturalne. Dobrym sposobem na zgagę są nowoczesne produkty przeciwrefluksowe REFLUXAID®. Nie zawierają one barwników, glutenu, laktozy, GMO oraz sodu i są stworzone na podstawie alginian magnezu – substancji naturalnej pochodzącej z brązowych wodorostów. Dla noworodków, niemowląt oraz dzieci do 3 roku życia zalecamy Syrop Refluxaid Nipio 150 ml, dla dzieci powyżej 3 roku życia i dorosłych - Syrop Refluxaid 250 ml, a dla dzieci powyżej 12 lat i dorosłych – tabletki Refluxaid. Wszystkie produkty REFLUXAID® są sprzedawane bez recepty.

Przed zastosowaniem się do porad z zakresu wiedzy specjalistycznej, w szczególności medycznych, zawartych w naszym Serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

RefluxAid Nypio

RefluxAid Nypio

Syrop przeciwrefluksowy dla noworodków, niemowląt oraz dzieci do 3 roku życia.

 34,99 zł 
Kup już teraz!
RefluxAid

Refluxaid

Syrop przeciwrefluksowy dla dzieci powyżej 3 roku życia i dorosłych.

 34,99 zł 
Kup już teraz!
RefluxAid tabletki

Refluxaid

Tabletki przeciwrefluksowe dla dzieci w wieku powyżej 12 lat i dorosłych.

 16,99 zł 
Kup już teraz!