Refluks

Refluks żołądkowo-przełykowy, inaczej choroba refluksowa przełyku, to stan zapalny błony śluzowej, który wywołuje zwracanie zawartości żołądka do przełyku. Wraz z połkniętym wcześniej pokarmem, do przełyku trafiają także wytwarzany w żołądku kwas solny i enzymy trawienne, powodując pieczenie. Objawy refluksu to m.in. zgaga, ból brzucha, puste i kwaśne odbijanie, pieczenie w mostku.

Refluks – co to

U podłoża refluksu leży zwracanie kwaśnej treści z żołądka do przełyku. Dochodzi do tego, ponieważ obniżone jest napięcie zwieracza dolnego przełyku, który w naturalnych warunkach powinien funkcjonować jak wrota, zamykające światło tego narządu po przejściu kęsa pokarmu do żołądka. Jeśli kwaśna treść z żołądka jest zarzucana do przełyku wielokrotnie, w błonie śluzowej tego ostatniego może rozwinąć się stan zapalny. Pojawia się zgaga, a niekiedy wręcz uczucie pieczenia w jamie ustnej. Może temu towarzyszyć ból promieniujący do szyi.

Refluks – przyczyny

Refluks mogą spowodować:

check

cukrzyca;

check

twardzina;

check

choroby związane z przewlekłym nadużywaniem alkoholu;

check

ciąża;

check

niektóre zaburzenia hormonalne.

Istotną rolę w powstawaniu refluksu odgrywają również przyjmowane przez chorego leki, zwłaszcza doustne środki antykoncepcyjne czy leki stosowane w chorobie niedokrwiennej serca, nadciśnieniu tętniczym i chorobach płuc (szczególnie z grupy blokerów kanału wapniowego, leków przeciwcholinergicznych, czy metyloksantyn, np. teofilina).

Refluks – objawy

Najbardziej charakterystycznym objawem tej choroby jest zgaga. Nie zawsze objawia się ona charakterystycznie, czyli tzw. pieczeniem w przełyku. Pacjenci często nazywają ją też nadkwasotą czy kwaśnym odbijaniem. Może także pojawić się uczucie bólu za mostkiem, podobne do tego pochodzenia sercowego czy też uczucie cofania się treści z żołądka, ale bez bólu. W tym drugim przypadku pacjenci wielokrotnie mówią o wrażeniu „kluski” w gardle. Inne, bardziej nietypowe objawy to:

check

kaszel, zazwyczaj zaraz po posiłku;

check

próchnica, ubytki zębowe (spowodowane zarzucaniem treści pokarmowej aż do jamy ustnej, najczęściej podczas snu);

check

puste i kwaśne odbijanie;

check

przykry zapach z ust;

check

ból brzucha (ból w nadbrzuszu);

check

trudności w przełykaniu (tzw. dysfagia).

Refluks – leczenie

Leczenie refluksu możemy przeprowadzać na dwa sposoby: poprzez farmakologię i korektę stylu życia.

Dieta na refluks

Dieta przy refluksie powinna być lekkostrawna i łagodzić objawy refluksu. Również ważna jest redukcja masy ciała u osób otyłych. Zmniejszy to ciśnienie w jamie brzusznej. W celu uniknięcia porannych objawów choroby, warto układać poduszki pod głową nieco wyżej. Spanie w pozycji prawie półsiedzącej uniemożliwi w pewien sposób cofanie się treści pokarmowej.

Podstawowe zasady diety:

check

unikanie potraw, które zwiększają wydzielanie soków żołądkowych;

check

regularne posiłki - małe porcje co ok. 3 godziny;

check

rzucenie palenia papierosów;

check

rezygnacja z alkoholu (szczególnie słodkiego);

check

wyeliminowanie potraw ostrych i słodyczy.

W diecie refluksowej ważne są dobre nawyki – zaleca się kwadrans przed każdym posiłkiem wypijać szklankę przegotowanej lub mineralnej wody, po posiłku należy unikać pozycji leżącej, schylania się oraz aktywności fizycznej.

Leki na refluks

Farmaceuta lub lekarz najczęściej może zalecić leki z grupy inhibitorów pompy protonowej, ale warto zwrócić uwagę na lek nowoczesnej produkcji REFLUXAID®. Produkt przeciwrefluksowy jest stworzony na podstawie alginian magnezu. Alginian magnezu – to pochodząca z brązowych wodorostów substancja naturalna, która pęcznieje w żołądku i tworzy lepką barierę, zapobiegającą powrotowi kwasu żołądkowego do przełyku. REFLUXAID® nie zawiera barwników, glutenu, laktozy oraz GMO. Produkt działa jako długotrwała bariera fizyczna, aktywnie chroniąca przełyk przed objawami refluksu.

Refluks

Refluxaid

 38,99 zł 
 34,99 zł 
Kup już teraz!