Zgaga

Zgaga jest objawem chorobowym, polegającym na nieprzyjemnym paleniu i pieczeniu w przełyku. Zgaga najczęściej jest reakcją organizmu na przeciążenie żołądka po obfitym posiłku i nie jest traktowana jako choroba. Natomiast, kiedy zgaga występuje regularnie po każdym posiłku i stale jest odczuwany kwaśno-gorzki smak w przełyku, najprawdopodobniej są to objawy choroby przewlekłej - refluksu.

Zgaga – co to

Zgaga spowodowana jest zbyt dużą ilością kwasu żołądkowego, który się cofa z żołądka do przełyku. Najczęściej zgaga zostaje spowodowana przez nadmierne użycie pokarmu - wzrasta poziom kwasu żołądkowego w żołądku i jego nadmiar powraca do przełyku, powodując bolesne pieczenie. Jednak nie tylko nadmierne spożywanie pokarmu może powodować zgagę, lecz także zdarzają się przypadki, gdy zgaga staje się chorobą i dokucza po każdym posiłku, a także gdy przyjmujemy pozycję leżącą.

Zgaga – przyczyny

Zgagę mogą spowodować następujące produkty żywnościowe:

cup

Napoje, zawierające kofeinę

Napoje, zawierające kofeinę – kawa, herbata, kola oraz inne napoje gazowane. Kofeina powoduje wydzielanie soku żołądkowego. Chociaż po wypiciu kawy poziom kwasu żołądkowego wzrasta nieznacznie i osoba nie odczuwa żadnego dyskomfortu, nadmierna konsumpcja kofeiny może spowodować zawyżone do poziomów krytycznych wydzielanie soku żołądkowego, co może stać się przyczyną zgagi.

cup

Owoce oraz soki owocowe

Owoce oraz soki owocowe, powodujące zakwaszenie – owoce cytrusowe, mięta, pomidory, jabłka. Ze względu na wysoką zawartość kwasów organicznych, stymulujących trawienie, powyższe owoce mogą wywołać zgagę.

cup

Czekolada

Po pierwsze, czekolada zawiera kofeinę i inne stymulanty, takie jak teobromina, które powodują refluks; po drugie, czekolada ma wysoką zawartość tłuszczu, co oznacza, że trawienie trwa dłużej i może powstać refluks.

cup

Alkohol.

Alkohol rozluźnia mięsień w dolnym odcinku przełyku, a także pobudza wytwarzanie kwasu w żołądku i podrażnia żołądek oraz przełyk.

Czynniki zewnętrzne, powodujące zgagę:

check

wyczerpanie fizyczne oraz psychiczne;

check

stres;

check

palenie;

check

nadwaga;

check

ciasne ubranie;

check

ciąża.

Zgaga – objawy

Jeżeli zgaga dokucza cię periodycznie, może ona być objawem refluksu. Refluks mogą powodować:

check

przepuklina rozworu przełykowego;

check

podrażnienie lub zapalenie przełyku;

check

wciąża;

check

niestrawność;

check

antybiotyki oraz leki, zawierające kwa acetylosalicylowy;

check

słabe wydzielanie śliny;

check

Skleroderma

check

podwyższone ciśnienie w jamie brzusznej;

Jeśli zauważyłeś kilka z wyżej podanych objaw refluksu, zwróć się do lekarza. W niektórych przypadkach możliwe jest zdiagnozowanie i przypisanie leczenia tylko na podstawie dialogu z pacjentem, w innych wybadkach konienczne są badania instrumentalne przewodu pokarmowego pacjenta. Najczęściej refluks jest badany za pomocą ezofagogastroskopii - procedury, podczas której lekarz z endoskopem bada powierzchnię przełyku i żołądka i sprawdza stan błony śluzowej.

Zgaga – leczenie

Chcąc pozbyć się zgagi, musimy zmienić swój styl życia – powinniśmy unikać produktów żywnościowych powodujących zgagę, także jeść częściej, ale mniej, odmówić się kolacji bezpośrednio przed snem. Dzięki takiej diecie żołądek nie będzie pusty, co oznacza, że będzie w nim wytwarzała się mniejsza ilość kwasu żołądkowego.

W przewlekłej zgadze, która nie jest oznaką poważnych obrażeń, można stosować leki dostępne bez recepty. REFLUXAID® – to naturalny preparat przeciw zgadze, nie zawierający barwników, glutenu, laktozy i GMO. REFLUXAID® działa jako długoterminowa fizyczna bariera, aktywnie chroniąca przełyk przed objawami refluksu. REFLUXAID® może być stosowany do leczenia następujących objawów:

check

uczucia pieczenia (zgagi);

check

regurgitacji;

check

dysfagii;

check

odynofagii;

check

kaszlu;

check

dławienia;

Przed zastosowaniem się do porad z zakresu wiedzy specjalistycznej, w szczególności medycznych, zawartych w naszym Serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Zgaga

Refluxaid

 38,99 zł 
 34,99 zł 
Kup już teraz!